Dobrý dom

Aby mohol byť život dvoch, či troch generácií v jednom dome plný radosti musí byť dom výborný. Pre malú rodinu aj bežný dom prinesie veľkú radosť. Pri spoločnom bývaní s rodičmi musí byť dom perfektný, aby všetko fungovalo aj takzvane nekonfliktný. V minulosti sa bohužiaľ postavilo mnoho domov, ktoré nefungovali dobre. Tieto zlé domy potom pokazili povesť spoločného bývania. V ES s dobrými domami túto povesť napravíme.

Tu je niekoľko základných myšlienok, ako postaviť viacgeneračný dom dobre.

Dvoje vstupné dvere

Riešenie spoločného bývania, ktoré funguje a ktoré máme dlhodobo vyskúšané, je v dvoch samostatných bytoch. Každý byt má svoje vlastné vstupné dvere. Vstupné dvere jasne oddeľujú, ktorý priestor patrí mladej rodine, ktorý starým rodičom.

Je to práve efekt jasného vstupu do bytu, ktorý prináša aj v spoločnom veľkom dome dostatočný pocit súkromia všetkým. A práve princíp oddelených dvoch bytov je veľká odchýlka našich riešení od tých, ktoré sa stavali skôr.

Oddelené meranie spotreby

Samozrejmosťou je oddelené meranie spotreby energií. Dodávateľom energií ide o jeden objekt, jedno odberné miesto a teda jeden paušál. Za hlavným meraním však veľmi presne delíme merania na jednotlivé byty. Vytvárame tak nekonfliktné prostredie.

Dva veľké jedálenské stoly

Keď projektujeme spoločný dom, dbáme na dostatok súkromia a pohodlie pre všetkých. Tiež musíme všetko pripraviť pre chvíle, kedy chce byť rodina spolu.

Spoločné chvíle sa najčastejšie dejú pri spoločnom jedle. Dvakrát, či trikrát týždenne sa všetci zídu pri jednom veľkom stole. Veľmi často tak obe bytové jednotky, terasa obsahujú veľké stoly. To posvätné miesto, kde je celá rodina pohromade.

Jednu alebo dve terasy

Je potrebné vždy určiť, či k domu navrhneme jednu veľkú spoločnú terasu, alebo dve - ku každej bytovej jednotke jednu. Klienti vždy odpovedajú rovnako - terasu jednu veľkú. V ES sa napriek tomu prikláňame k tomu vytvoriť v záhrade ešte druhé miesto, kam je možné si "zaliezť" keď potrebuje niekto byť chvíľku sám. Môže to byť lavička pod stromom, či altánok.

Bezbariérové riešenie pre starých rodičov

Dobrý dom si uvedomuje rozdiely v životoch všetkých obyvateľov a s týmito rozdielmi aktívne pracuje. Samozrejmosťou je vytvárať byt pre starých rodičov bezbariérový. Teda bez schodov s jednoduchým kontaktom so záhradou. Životný rytmus starých rodičov a detí je iný. Ak je to možné, nenecháme dupať deti nad hlavami prarodičov. Ak mladí rodičia dlho do noci "žúrujú" s priateľmi, neruší týmto ani deti, ani rodičov.

Dobrý dom

Aktualizované: 16.10.2017 späť

http://spolocne-stastni.ekonomickebyvanie.sk/dobry-dom.htm
Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.