Výhody spoločného bývania

je to ekonomické
je to praktické
spoločné bývanie prinesie viac šťastia

Spoločné bývanie je ekonomicky výhodné

Kúpiť dva pozemky a postaviť dva domy je vždy výrazne nákladnejšie ako kúpiť jeden pozemok a postaviť jeden dvojgeneračný dom. Nižšia splátka hypotéky znamená, že v oboch rozpočtoch zostane viac peňazí na spokojný život.

Rodičia často pomôžu s výškou splátky hypotéky. V ES sa zaoberáme spoločným bývaním veľa rokov. Rozpočty mladých rodín s malými deťmi bývajú omnoho viac napnuté, než rozpočty ich rodičov. Veľmi často rodičia na začiatku splácania pomôžu tým, že platia väčšiu časť hypotéky, hoci ich obývaná plocha domu je naopak menšia. Často potom existuje dohoda, že po nejakej dobe sa pomer otočí. Ako ide mladá rodina životom a ich postavenie a mzdy rastú, môžu postupne prevziať väčšie splátky hypotéky. Obe generácie si tak prirodzene využijú svoje výhody. Starší vyšších príjmov, mladší možnosti dlhších splátok. Výsledok je tak priaznivý pre všetkých.

Spoločné bývanie znamená nižšie náklady na energie. Váš účet za energie sa dnes skladá z fixného poplatku a zo spotreby. Pri spoločnom bývaní pri troške šikovnosti zaplatíte jeden fixný poplatok namiesto dvoch. A napriek tomu budete vedieť presne rozpočítať spotrebovanú energiu po jednotlivých bytoch. Celkové náklady na energie tak budú opäť výrazne nižšie.
Spoločné bývanie je tiež ekonomicky bezpečnejšie. Keď sa na splátku hypotéky skladajú štyria dospelí namiesto dvoch, oveľa ľahšie je možné zvládnuť výpadok jedného príjmu.
Teda kto hľadá ekonomicky priaznivé riešenie o dvojgeneračnom dome mal by určite premýšľať.

Spoločné bývanie je praktické

Asi je Vám známa situácia, keď si chcete so svojím partnerom zájsť na večeru, do kina, či k priateľom a riešite, kto postráži deti. Spoločné bývanie s rodičmi v jednom dobre vyriešenom dome stráženie rieši úplne elegantne a pohodlne pre všetkých. Všimli sme si, že pri spoločnom bývaní majú naši mladí klienti viac času pre seba navzájom a tým šancu na oveľa lepší vzájomný vzťah.

Neskôr sa úlohy otočia. Z detí sa stávajú juniori a rodičia sú v seniorskom veku. Nastáva obdobie, kedy je potrebné rodičom starostlivosť vrátiť a pomôcť im v ich jeseni života. Je ľahké pomáhať rodičom, ak bývate spoločne.

Veľký dvojgeneračný dom umožňuje oveľa viac kombinácií a teda je lepšie pripravený aj na nečakané životné situácie, v porovnaní s malým domom. Tiež veľká variabilita možností robí z veľkého domu praktické riešenie.
Mnoho prvkov nie je nutné riešiť dvakrát. V dome máme zvyčajne jednu práčovňu. Jednu technickú miestnosť. Klienti v dvoch domoch neobstarávajú dve kosačky, ale jednu dobrú. Zdieľanie niektorých technických priestorov a niektorých zariadení je praktické a úsporné.

Veľké rodiny sú šťastnejšie

V ES sme vždy vedeli, že dobré bývanie zásadne pomáha životnému šťastiu. V posledných rokoch si uvedomujeme, že veľké rodiny, ktoré žijú spoločne, sú šťastnejšie než je všeobecný stav. Túto zaujímavosť nám neskôr potvrdil aj prieskum a vysvetlenie odborníkov.

Veľká rodina si pomáha a zároveň rozvíja vlastnosti, ktoré šťastiu napomáhajú. Vo veľkej rodine sa jednotliví účastníci správajú zvyčajne menej sebecky. Ľudia žijúci vo veľkých rodinách majú väčšiu schopnosť vytvárať dobré vzťahy. Táto schopnosť ich činí byť úspešnejšími v zamestnaní a tiež spokojnejšími.

Je výhra pre deti mať babičku "vedľa". Prináša to pekné dni starým rodičom aj viac času pre seba mladým rodičom. Je pekné každú nedeľu spoločne obedovať a každú stredu všetci spoločne večerať. Spolupatričnosť k rodine v nás rozvíja to dobré.
Ak sme dobrými ľuďmi, žijeme dobré životy.

Výhody spoločného bývania

Aktualizované: 16.10.2017 späť

http://spolocne-stastni.ekonomickebyvanie.sk/vyhody-spolocneho-byvania.htm
Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.