Dvojdom 12

Tento dvojgeneračný dom zaujme nielen svojím exteriérom a netradičným riešením, ale hlavne svojou dokonale funkčnou dispozíciou. Hlavnou zásadou je možnosť úplného súkromia, tak aj možnosť spoločne strávených chvíľ oboch generácií rodín. Oba situačné návrhy domu zvláda úplne bez problémov a umožňuje tak kľudné spolužitie celej rodiny.

Dvojdom 12

Priestorové riešenie domu napovedá, aké bude funkčné rozdelenie vnútri. Dva priestory so sedlovou strechou, sú prepojené presklennou halou. Priestory na prvý pohľad oddelené a samostatné, zároveň však v blízkom kontakte s rodinou žijúcou vnútri.

Dvojdom 12

Jednotlivé priestory domu sú usporiadané tak, že obe bytové jednotky majú vlastné a oddelené terasy s výhľadom z obývacej izby, ktoré sa nekrížia. Zádverie umiestnené v presklenej hale a práčovňa s technickou miestnosťou, sú jediné priestory domu, ktoré využívajú obe generácie. Viac miestností by nebolo v tomto prípade vhodné zlučovať, a tak ich má každá bytová jednotka vlastné.

2+kk

Byt 2+kk môže byť využitý buď mladšou generáciou detí alebo nájomníkmi, najčastejšie však nastáva situácia, kedy sa človek snaží postarať o svojich rodičov. Vzhľadom nato, že za životnosť domu veľmi pravdepodobne nastanú aspoň dve z týchto možností, je priestor riešený univerzálne pre všetky tieto situácie. Predovšetkým kvôli možnosti ubytovania starších rodičov, je táto bytová jednotka umiestnená na prízemí bez schodov. Vstup je zo spoločného zádveria priamo do obývacej izby s kuchyňou, jedálňou a samozrejme veľkými francúzskymi oknami vedúcimi na vlastnú terasu a do záhrady. Veľká presklenná plocha ponúka okrem výhľadu, svetla a vzdušnosti interiéru aj solárne zisky počas zimného obdobia. Vďaka tomuto ušetríte za kúrenie. V lete si slnko odcloníte vonkajšími žalúziami či pregolou. Do ďalších miestností sa prechádza cez šatňu. Spálňa je orientovaná na východ a nechýba v nej ďalšie väčšie okno, pre príjemný výhľad von priamo z postele. V náväznosti na šatňu je umiestnená menšia kúpelňa, do ktorej sa vojdu dve umývadlá pre komfortné používanie v najvyťaženejších hodinách ráno a večer.

5+kk

Aby dobre fungovala možnosť spoločných obedov a návštev v tejto časti domu, je dispozícia rozdelená na dve zóny podľa poschodí. Spodná spoločenská zóna zahŕňa práčovňu, používateľnú aj ako izbu pre hostí, toaletu so sprchou a veľkú obývaciu izbu spojenú s jedálňou a kuchyňou. Samozrejmosťou je veľké prepojenie obývacej izby s terasou. Hlavná izba domu je teda úplne pripravená na spoločné chvíľe všetkých obyvateľov dvojdomu, či ďalšie možnosti návštev známych. Jednotlivé časti spoločenskej miestnosti sú veľmi dobre vybavené. Pri kuchyni nechýba často žiadaná špajza, umiestnená pod schodami. Pri oddychu si človek môže vybrať, či sa bude pozerať na televíziu, von do záhrady cez veľké francúzske okná alebo si zapáli krb na opačnej strane a bude si vychutnávať príjemnú atmosféru pri ohni. Jedálenská časť je dostatočne veľká a vojde sa sem aj stôl pre 8 osôb.

Dvojdom 12 Dvojdom 12

Do súkromej zóny na poschodí, sa dostanete cez vstupnú halu, na ktorú nadväzuje schodisko s veľkým oknom. Na poschodí sa nachádzajú veľké detské izby, ktoré sú logicky nasmerované k slnku a do záhrady. Spálňa rodičov je nasmerovaná k vstupu na pozemok. Priamo pri spálni je umiestnená veľmi praktická súkromná kúpelňa pre rodičov. Pokiaľ si však myslíte, že ďalšiu kúpeľňu nepotrebujete, je veľmi jednoduché daný priestor využiť pre pekný šatník. Druhá, spoločná kúpelňa poskytne všetko potrebné. Dve umývadlá, sprcha, toaleta a vaňa s výhľadom cez okno priamo pri nej.

Návrh nezabúda ani na možnosť kvalitnej výmeny vzduchu a dostatku svetla v podkroví. Okrem bežných okien majú všetky hlavné miestnosti aj strešné okná, ktoré zaručia dostatok slnka a možnosť priečneho prevetrania miestnosti.

chcem viac informácií
o tomto dome

Aktualizované: 16.10.2017 späť

http://spolocne-stastni.ekonomickebyvanie.sk/dom-dvojdom-12.htm
Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.