Sebastian 12

Život dvoch generácií v jednom dome nemusí zákonite znamenať stratu súkromia, či možnosti užiť si slobodu vlastnej záhrady. Správnym riešením domu je možné ponúknuť obom domácnostiam dostatok priestoru pre spoločné chvíle aj samotu. Práve takéto riešenie, v kompaktnom balení prináša dom Sebastian 12. Je to možné vďaka určeniu základných priorít pri návrhu - súkromie a praktickosť.

Sebastian 12

Súkromie pre rodinu nemusí znamenať mať dom ďaleko od iných. Podobný osobný priestor je možné vytvoriť aj rozumnou prácou s hmotou stavby, dispozíciou a orientáciou okien. Práve takto vznikol Sebastion 12. Dve bytové jednotky v hmote jedného domu, bez zbytočného kríženia priestorov pre obe generácie.

Sebastian 12

Pri jednom stole

Dispozícia prvého poschodia je rozdelená do dvoch hlavných častí, 2+kk pre starých rodičov a denná časť 4+kk bytu rodičov. Bytová jednotka starých rodičov má samostatný vstup zo severnej časti domu, za ktorým je v zádverí uzatvárateľný priechod medzi bytmi pre prípad potreby prechodu k inej generácii suchou nohou. Obytná miestnosť starých rodičov je orientovaná na juh a ponúka dostatočne veľkú kuchyňu a jedáleň pre všetkých členov rodiny, vďaka tomu môže stará mama hostiť všetkých z domu pri jednom stole.

Sebastian 12

Spoločne a zároveň samostatne

Priame spojenie obytnej miestnosti a spálne eliminuje potrebu chodieb a minimalizuje tak vzdialenosti, ktorú musia ľudia v starobe prekonávať. Rovnako tak aj kúpeľňa a toaleta sú priamo prístupné z obývacej miestnosti respektíve zo spálne. Celý byt určený starým rodičom je bezbariérový a pripravený pomôcť jeho obyvateľom ku kľudnej starobe. Blízko vstupu do bytu 2+kk je aj samostatný vstup do bytu 4+kk, ktorým sa vstupuje cez veľké zádverie priamo do obytnej miestnosti rodičov.

Táto má rovnako jedáleň pripravenú poskytnúť plný komfort všetkým stravníkom v dome, takže aj mamina môže hostiť všetkých naraz. Časť obývačky venovaná lebedeniu pred televízorom je ale výrazne väčšia aby vedela slúžiť väčšiemu počtu ľudí v domácnosti. Táto miestnosť je orientovaná na juh, rovnako ako aj obývačka starých rodičov, je však pôdorysne uskočená dozadu takže nevzniká žiadne optické spojenie medzi týmito miestnosťami a zároveň aj celá južná terasa bytu 4+kk je pre obyvateľov bytu 2+kk neviditeľná. Toto platí aj naopak, takže obyvatelia 4+kk nevidia terasu obyvateľov 2+kk. Jednu vec však na tomto podlaží majú tieto dva byty spoločnú a je ňou technická miestnosť. Nachádza sa pri zádverí 4+kk bytu a je dimenzovaná aby mohla obsiahnuť vybavenie potrebné na prevádzku oboch domácností. Takéto spájanie síl pri chode stavby šetrí financie pri nákupe ako aj prevádzke stavby.

Sebastian 12

Druhé poschodie obsahuje osobné miestnosti rezidentov bytu 4+kk. Úsek detí je na západ od schodiska a obsahuje dve priestranné detské izby a komfortnú kúpeľňu s veľkým sprchovým kútom, ktorý môžu využívať aj rodičia. Úsek rodičov je uzavretý svet sám pre seba, tak aby mali rodičia maximálny komfort. Do spálne sa vstupuje cez priestranný šatník, ktorý je spojený aj s vlastnou kúpeľňou rodičov. Tá je na rozdiel od tej pre deti vybavená vaňou pre chvíle relaxu. Priestor spálne je vybavený malým pracovným kútom.

Hmota stavby je do veľkej mieri podriadená logike spojenia dvoch bytov do jedného domu, vzniká tak kompozícia dvoch kvádrov, jedného jednopodlažného pre byt 2+kk a druhého dvojpodlažného pre byt 4+kk, ktoré sa navzájom prelínajú a vytvárajú tak okolo domu súkromné terasy pre jeden či druhý byt. Ako podčiarknutie rozčlenenia hmoty na dva rôzne komponenty je použité farebné odlíšenie v podobe bielej a svetlého dreva. Práve tento princíp, kedy niektoré veci k sebe patria, ale aj nepatria robí tento dom ideálnym pre veľkú viac generačnú domácnosť. Veď práve rodina je niekedy to z čoho idete zošalieť ale vždy viete že bez nich by sa nedá ísť ďalej.

Sebastian 12 Sebastian 12 Sebastian 12 Sebastian 12 Sebastian 12

chcem viac informácií
o tomto dome

Aktualizované: 17.10.2017 späť

http://spolocne-stastni.ekonomickebyvanie.sk/dom-sebastian-12.htm
Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.