Pravidlá spokojnosti

Dobre navrhnutý projekt a dobrá vôľa nemusí stačiť k spokojnému spoločnému životu. V ES máme jednu tajnú ingredienciu, ktorú do svojich riešení pridávame. Tou ingredienciou sú PRAVIDLÁ.

Vieme, že je vždy tak trochu chúlostivé sadnúť si s rodičmi a začať dohadovať pravidlá spoločného života v jednom dome. Práve ale tieto pravidlá Vás ochránia pred nedorozumeniami, sú preto neskôr veľmi oceniteľné.

Aby sme dohodovanie pravidiel čo najviac zjednodušili, vytvoríme pre Vás prvý návrh. Rovnako ako administratíva, naš návrh je súčasťou projektu. Všetko, čo bolo predtým ťažké, sa stane zrazu ľahké. Je ľahké si sadnúť s rodičmi k jednému stolu a presjť si náš návrh.

Ide o našu tajnú ingredienciu, prezradíme len kúsok z nej. Každá rodina je iná a každej navrhujeme iné pravidlá. Niektoré body sú však stále rovnaké.

Kontrola

Veľa nedorozumení vzniká pre zlú komunikáciu. V našich pravidlách je tak na prvom mieste termín, napríklad každý marec sa všetci stretnú nad pravidlami a spravia ročnú kontrolu. Povie sa, čo funguje dobre a čo treba zmeniť.

Už to, že každý rok privedieme všetkých k úprave novej dohody vyrieši hádky a napätie. Vytvoriť príležitosť, kde môže každý o pravidlách hovoriť je úžasná myšlienka.

Kedy spolu a kedy každý sám

Aby spoločné bývanie fungovalo, musí spĺňať obidve potreby - spoločný čas a dostatok súkromia. Aby fungovanie bolo všetkým pohodlné, máme poriadok a pravidelnosť. Ide o jednu z najdôležitejších častí pravidiel. Práve toto pravidlo robí spoločné bývanie oveľa pohodlnejšie.

Spravidla dohadujeme 1x týždenne večeru, napríklad každú stredu a jeden spoločný obed najčastejšie v nedeľu. To je náš návrh, kde sa väčšinou všetci stretneme pri jednom stole. Každý týždeň rovnako.

S niektorými rodinami sa pri večeri stretávame aj častejšie. Je na každom, aký priebeh si zvolí. V naších pravidlách je dôležité dodržiavať maximálne súkromie.

Kto kosí trávu, kto sa stará o záhony...

Súčasťou našich pravidiel je aj rozdeliť úlohy. Kto každý týždeň pokosí trávu, kde budú záhony a kto sa o ne bude starať. Kto platí šeky za energiu a kto sa stará o údržbu domu.

Tak ako už pri projektovaní poznáme našich klientov, zvyčajne odhadneme rozdelenie úloh úplne presne. A všetko po rokoch funguje, tak ako sme sa na začiatku dohodli.
Rozdelenie práce hneď na začiatku prispeje k dobrému spoločnému fungovaniu.

Pravidlá spokojnosti

Aktualizované: 16.10.2017 späť

http://spolocne-stastni.ekonomickebyvanie.sk/pravidla-spokojnosti.htm
Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.